čtvrtek 31. října 2013

Eklektický interiérový design

Takových obecně uznávaných "stylů" interiérového designu je hned několik. Třeba moderní, skandinávský, industriální, etno....no a jedním z nich je i styl eklektický. Co to přesně znamená? Eklektický styl je polopaticky řečeno takový, kdy splácáte dohromady páté přes deváté a ve výsledku docílíte harmonie. Trochu květnatěji to znamená, že eklekticky můžete spojit nábytek a doplňky nejrůznějších stylů, epoch, barev a materiálů a výsledek bude ladit. Některé takové interiéry jsou eklektičtější než jiné, možná i lehce přeplácané, ale takové se mi zrovna tak nějak dost líbí. Zdá se to jednoduché, ale ono správně sladit takový interiér může být dost peklo, zvláště pokud se vydáte cestou oné "přeplácanosti". Slovo dávám do uvozovek, protože má spíše pejorativní konotace, ale já to myslím zcela neutrálně, ne-li pozitivně:).

Někdy ale stačí jenom zabudovat do svého moderního interiéru starý vyřezávaný stůl, lustr po babičce nebo zrcadlo z bazaru....a hned to má jinačí šmrnc. Jak tedy přesně eklektické interiéry vypadají? No krásně, samozřejmě. Třeba takhle:


 Každá židle jiná, to mě bere odjakživa. Jedna od Vitry, jedna od Tonu, další z bazaru.... A jak to vypadá!

http://www.justinteriorideas.com/tag/sweet
 Někdy to ovšem vyžaduje dost odvahy:

http://imgfave.com/view/1033107?u=11574
 Ale jindy to vlastně není nic zas tak strašně zvláštního, jako spíš mile útulného a zabydleného.

http://imgfave.com/view/1033113


 Asi nutně potřebuju nějaký takový zrcadlo. A kufr. Aaaaa a...
http://weheartit.com/entry/29516829/via/ParRo
 Ať je to jak chce, vždycky se jedná o "teplé" a vysoce osobité interiéry. Obrázek dole nekriticky žeru a doporučuju mrknout i na pár dalších obrázků v odkazu pod ním. Bydlí tam nějaká paní umělkyně.

http://indecora.com/3881/colourful-and-eclectic-homehttp://www.styllure.com/archiv/interiors-in-love-with-eclectic-style-be-fully-inspired/

http://www.houzz.com/photos/619898/Bold--Colorful-Kitchen-eclectic-kitchen-san-francisco

http://www.styllure.com/archiv/interiors-in-love-with-eclectic-style-be-fully-inspired/
 Myslím, že konkrétně zde je podstata eklektického stylu (pokud ovšem něco takového existuje, záleží to na tom, nakolik potřebujeme věci škatulkovat) vidět velice dobře. Jo a mimochodem - tady nutně potřebuju bydlet. Úplně se tam vidim v saténovým županu a rudý rtěnce se sklinkou vína v ruce... Což mi připomíná, že si budu muset pořídit saténovej župan (když už né ten byt).


http://cutedecision.com/the-interior-of-nothing-eclectic-apartment-in-madrid/

http://www.shelterness.com/35-eclectic-interior-design-ideas/
 A třeba tohle je takové umírněné, ale pořád se tam mísí věci starší (vlys nad dveřma, retro tapeta, stůl) s moderní kuchyní a židlema. I to se počítá!

http://www.shelterness.com/35-eclectic-interior-design-ideas/
 Zde zaslintá každý správný milovník Vitry:

http://featherednestny.blogspot.cz/2011/04/eames-molded-plastic-chairs.html

http://janepricestephens.blogspot.cz/2011/12/what-is-eclectic-design.html

http://interiordesignfiles.com/2012/10/harmonious-interior-in-madrid-home-by-andina-tapia.html

http://www.styllure.com/archiv/interiors-in-love-with-eclectic-style-be-fully-inspired/


Že máte zeď plnou trubek a káblů? No a to jako něčemu vadí?

http://www.styllure.com/archiv/interiors-in-love-with-eclectic-style-be-fully-inspired/

http://thatbohemiangirl.tumblr.com/page/40
Mňo. Já to teda můžu. Co vy? Mícháte doma staré s novým? A baví vás to?

Hezký večír
La Petite Anne

7 komentářů:

 1. Líbí a boží jsou ti vycpaní ptáci na křišťálovém lustru :D A musím říct, že příliš mnoho Eams židlí už tak dobře nevypadá, než když je v interiéru jedna, maximálně dvě tyhle židle pro efekt :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba sou živí a jenom tam tak sedí:D A musím říct, že mně se teda velké jídelní stoly jenom s vitrovkama líbí, ale to teda vyžaduje jaksi jiné rozpočty, než jakými běžný smrtelník disponuje, no....

   Vymazat
 2. Musím říct, že aniž bych kdy chtěla míchat nové se starým, tak nějak ke mě ty staré kousky přišly a nakonec zůstaly. A ono to nakonec vypadá dobře, tak nějak útulně (i když nábytek je ze světlého dřeva, jedna židle je natřená tmavě hnědou a něco je zase bílé :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tenhle přirozený průběh je podle mě beztak nejlepší, žejo?! Taky si myslím, že útulnost je tak nějak přímou součástí těhle stylových "míchanic"...:)

   Vymazat
 3. Některé jsou zkombinované fakt hezky, ale některé už jsou na můj vkus moc přeplácané.. ale asi to k tomu patří.
  Kufr sice ne, ale teď myslím v Jysku prodávají dekorované truhly :D

  OdpovědětVymazat
 4. Tak já tak bydlím a hezky se mi v těch míchanicích stylů žije. Všechen zděděný nábytek a doplňky od baroka až k bruselu si našel své místečko. Je to pohodička ráno se vzbudit a mít na co koukat....

  OdpovědětVymazat
 5. Já si myslím, že všude se najde závan starého (zděděného). Nebo ne? Fakt si neschovávají lidé nějaké památeční věci? Tenhle styl, to je moje. Ráda kombinuju různé styly. Hodně si je chválí děti. Teda ty jsou úplně nadšené :-D Zrovna nedávno jsem koupila do pokojíčku nový stůl odtud a doplnila jsem to super moderní barevnou židlí. :) To bylo radostí.

  OdpovědětVymazat