středa 5. července 2017

S láskou našim parketám ♥️

Dnešní článek bych chtěla věnovat všem krásným, starým a (ne)zrenovovaným parketám. Dřevěná podlaha, jakkoliv stará, je podle mě poklad, který si zaslouží hýčkat. Žádný jiný materiál nepředčí kombo jeho vlastností, jako je krásná kresba, příjemný povrch na dotek a zároveň ohromná životnost. Rýha do dřeva bude vždycky akorát rýha do další vrstvy dřeva - rýha do umělých podlah bude naproti tomu hnusnej čáranec do bílé podkladové vrstvy.

Pokud sledujete můj instáč, musí vám být jasný, odkud vane vítr. Doma jsme totiž renovovali parkety, což bylo něco, co jsem plánovala už od našeho stěhování před nějakým tím rokem a půl. Taková renovace není žádná sranda - ačkoliv jsme broušení a lakování přenechali odborníkům, i tak nás čekala hora práce. Jednak jsme museli komplet celou ložnici a obývák vměstnat do chodby, kuchyně a koupelny (což doteď úplně nechápu, jak se nám podařilo, ale vysvětlila bychom to asi tím, jak Jiří prohlásil: "fklidu, tetris mi dycky šel"), ale taky nás čekalo týdenní bydlení na chatě, stěrkování omítky kolem lišt, tmelení a následné malování postižených míst. Při stěhování krámů zpět jsem navíc zjistila, že absolutně netuším, jak jsem měla poskládaný knížky v knihovně - a musela jsem si pomoct fotkama z blogu (true story bro). Takže kdybych to měla shrnout, rozhodně se jedná o proceduru, na kterou je potřeba jistá dávka odhodlání. Rozhodně to ale stálo za to, protože teď si chrochtáme blahem, pobíháme doma bosky a můj Jiří, kterej byl celu dobu tak trochu proti a označoval to jako "Aniččin projekt", teď už plánuje i renovaci zbytku parket v chodbě. No prosim.

Níže jsem tedy dala dohromady deset fotek krásných parketových podlah, protože jsou prostě nejlepší a já jsem hrozně ráda, že je doma máme.

1. Docela netypická dlaždicová skladba

zdroj
2. Stromečková skladba je asi ta nejtypičtější, máme ji doma i my.

zdroj
3. Nejkrásnější dřevo na parkety je podle mě dubové. Hrozně se mi navíc líbí, když se jeho kresba podpoří nějakým teplým hnědým tónem

zdroj
4. Nejtypičtější je ale asi bezbarvý lak, který máme i my, i když dub je sám o sobě trochu tmavší. Kdyby ale byly parkety moje (což nejsou), jdu do hnědé jako je nahoře.

zdroj
5. I nezrenovované parkety můžou vypadat krásně. Ty naše byly ale otřesné - plné mastných fleků, černých skvrn a světlých míst po dávno odstěhovaném nábytku. Nelakované parkety se navíc hůř udržujou, protože jsou savé. Náš taťka takhle vloni o Vánocích vyklopil na babiččinu neposkvrněnou podlahu mastnýho lososa, kterýho jsme z toho místa drhli ještě na Štěpána. A i my máme na jednom místě pod lakem nevybroušený flek, kam kdysi někdo vylil nějaký savo či co.

zdroj
 6.

zdroj
7. Těžko hledat konkurenci

zdroj
8.

zdroj
9. To je barva - chrocht!

zdroj
10.
zdroj
A tímto končím svoji ódu na parketové podlahy. Taky je doma máte?
Krásné volno vinšuju

post signature

4 komentáře:

 1. Anka už sa nelakuju parkety, ale používa sa olej, alebo vosk na drevo. A keď chceš parkety tmavšie, tak použiješ tmavší olej. Len musia byť parkety dobre vybrúsené, nesmie tam ostať lak lebo to tam nechytí. Kamoška si dala vybrúsiť parkety (rôzne druhy) v celom dome a následne prevoskovať a vyzerá to úchvatne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Voskování vypadá moc pěkně a je i příjemnější na bosé nohy, ale není voděodolné a musí se pravidelně obnovovat. Hlavní a jediný platný argument proti vosku byl ale ten, že majitelka bytu si přála lak... :)

   Vymazat
 2. Já si vždycinky přála dřevěnou podlahu...pořídili jsme si nedávno byt s plovoucíma podlahama,tak jsem si povzdechla,že se s tím naučím žít...no a pak jsme tahali dráty k televizi,odkryli dvě destičky...a byly tam!:) parkety...teď jsem na ArtCampu nachytala rozumy o renovaci a hned po příjezdu začala kout želízko (mého muže) tak snad se taky brzo dočkám...P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Boží! To musel být pocit jak objev tutanchamonovy hrboky :)))

   Vymazat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...