čtvrtek 16. března 2017

Recept: francouzská čokoládová pěna s rumem

Mousse au chocolat považuju za jeden z top dezertů vůbec. Nadýchaný sladký, jemný... zkrátka ideální tečka za dobrým nedělním obědem, ale i skvělá dobrotka ke kafíčku jen tak. A protože jsem nedávno pěnu vyráběla a recept tu nebyl tak tisíc let, tu na ni máte návod. Pochází z mé drahocenné kuchařky cooking french, kterou jsem před mnoha lety dostala od známých.


Předesílám, že to není ízy pízy rychlý jako třeba panna cotta, ale určitě to není ani nic, co by se nedalo zvládnout. Na cca 8 porcí budete potřebovat:


  • 300 g kvalitní hořké čokolády (já doma posbírala různé načaté a nedojedené tabulky, určitě by čokoláda měla mít alespoň 70%)
  • 30 g másla
  • 2 vajíčka
  • 2-3 lžíce kvalitního rumu (nebo koňaku)
  • 4 bílky
  • 100 g moučkového cukru
  • 500 ml smetany


Čokoládu rozpustíme v páře nad vodní lázní (ideálně ve větší kovové míse), přidáme máslo a rozmícháme. Jakmile je čokoláda hladká a lesklá, sundáme z plotny a necháme pár minut vychladnout. Následně přidáme jemně rozšlehaná vajíčka a nějaký dobrý rum a opět dobře rozmícháme. Alkohol je důležitý - přeci jen tu operujeme se syrovýma vajcama, že ano. (No a taky to pěně samozřejmě dodává ty správný grády).

V dalším kroku ušleháme sníh a postupně do něj přidáme cukr. Nikdy se jako já nepokoušejte použít bílky, které nejsou čerstvé - dost možná pak totiž skončíte se šesti žloutkama v ledničce a moučkovej cukr budete muset nastavovat krystalovým. Fakt to nešlo vyšlehat ani za nic, byla z toho bílá voda, kterou jsem musela vylejt. To jsem se zas jednou poučila!

Bílky s cukrem opatrně vmícháme do pěny - napřed jednu třetinu, pak zbytek. No a na závěr ušlehejte šlehačku (ale nepřešlehejte, ať je pěna pěkně nadýchaná) a jemně vmíchejte do pěny. Pak už stačí jen nalít pěnu do skleniček a nechat alespoň na čtyři hodiny vychladit.

A tadááá

Jo a jen tak mimochodem, je to dobrý jako prase. Tak dobrou chuť!

post signature

Žádné komentáře:

Okomentovat