čtvrtek 26. března 2015

Guest post od Evy: Větrné proudy pro rok 2015

Volejte sláva a tři dny se radujte! Moje o dost kreativnější designová sister in crime se rozhodla založit vlastní blog Do šuplíku, což je dobrá zpráva hlavně pro vás čtenáře, pro mě už o poznání méně, hehe. No a protože já jsem v zásadě hodná holka, tak vám tu přináším další z jejích článků (první a druhý naleznete v odkazech), který rozhodně stojí za přečtení. Ty příští už naleznete výhradně na jejím blogu či tumbleru a já teda doufám, že sem taky ještě někdy někdo přijde. Tož dem na to!
--------------------------------------------------------------------

Barva
Pokud jste se nesetkali ještě s informací, že barvou letošního roku je Marsala, štěpím vám to teď hluboko do paměti a zorniček já.
Nenechte se zmást, i když tato barva působí v prvé řadě jako základní pigment pro kosmetické odvětví či ztělesňuje ideální představu o barvě svůdných šatů, může se uplatnit i v interiérech. A překvapivě skvěle.
Pokud nechcete hned kvůli kreativnímu vidění několika designéru malovat nově stěny, můžete zvolit nadčasovou klasiku, v podobě perského koberce. (Ano, nákup polštářů v této barvě je asi stejně progresivní rada jako reportáže TV Nova o vlastnostech vody v mrazu …)

Směr
Minimalismus vévodí módnímu průmyslu už nějaký ten pátek. A protože pro něj mám slabost nejen já a John Pawson, bude i nadále provázet návrhy designérů v roce 2015. A proč? Protože v jednoduchosti je krása.
Tvar
V hřmotném duchu minimalismu budou opět vyzdviženy v letošním roce ostře řezané tvary židlí, stolů a polic. Z forem osmistěnných váz, těžítek a květináčů, které mohly být vytvořeny jedině bruselskými brusiči diamantů, si razí pomalu cestu do popředí „umírněnější“ dvojice - krychle a kvádr.
Materiál
Trh už se nejspíše přesytil světlého a šedavého dřeva a přiklonil se zas na temnou stranu.  A tmavé dřevo vrací úder. Můžete zkusit ulovit na půdách po prarodičích či bazarech něco ze zlatého fondu bruselského Expa.


Atraktivní trendem je i kombinace surového dřeva s chladným kovem. Dráždivý kontrast vykouzlí sofistikované tóny tmavého a měkkého dřeva s maskulinním kovem. A výsledek bude asi pravděpodobnější, než ideální představa mužského hybrida dřevorubce a lázeňského šviháka.
Neočekáváná souhra panuje i ve skloubení dřeva a plastu. A nemyslím tím zrovna polepení dřevotřísky plastovou fólií, ale regulérní využití charakterních rysů obou materiálů. Pevnost polymerové směsi umožňuje tenké linie a úzké profily. Dřevo tak získá hravou a snesitelnou lehkost bytí.


Idea
Nosnou ideou pro rok 2015 je sloučení přírody a vědy. Myšlenka stará jak lidstvo samo, se nám vtírá do interiérů i klíčovou dírkou. Přírodniny se nám objevují v improvizovaných herbářích na stěnách a textiliích. Surové dřevo je kombinováno s moderními materiály. Květiny na stolech rostou přímo z Petriho misek a nad tím vším se houpe Edisonova žárovka.  
Textura / Povrch
Narušení, surovost a rozpor. Ne není to abstrakt nové skandinávské detektivky, ale aktuální tendence v designu. Na ombré přechodníky jsme si již zvykli a rovnoměrně jsme namáčeli do barvy i dřívka od nanuku. Nyní je trend dotažen až na hranu experimentu. Čím více nátěr působí nahodilejším a nepravidelným dojmem, tím bude aktuálnější.


Ideální je i zapomenout na ochranný nátěr proti rzi. Letos totiž frčí ohlodání zubem času.Oxidovaný kov nás opět přivádí k souboji techniky versus přírody.
Kontrast mezi reliéfními detaily a hladkým povrchem keramiky se Vám letos bude přímo podbízet. Určitě narazíte i na zajímavě strukturovaný nábytek, ale co opravdu bude vypadat dobře, je členěná velká plocha pokoje monochromatickým plastickým dekorem.Prostor
Ústředním tématem v dekoraci interiéru je křehká rovnováha předmětů. Možná tím dekoratéři chtěli naznačit, jak tenká hranice panuje mezi vědou a přírodou a propašovat trochu filozofie do materiálního světa židlí. Každopádně letošní rok byste měli vše pověsit na hřebík. Dejte v prostoru prostor fantazii a vytvořte si zahradu na niti. Přibijte klidně i koberec. Experimentujte s kabely od lamp, neboť lustr není jen stínidlo, ale i ta hadice, co z něj čouhá.

Sklo
Musela jsem ho zařadit samostatně. Prostě jen ze svého subjektivního pocitu, že si to zaslouží. Prostě proto. A protože teď myslím na jeden skleněný lustr od House Doctor. Ale jen proto, že lustr z limitované edice od Lasvitu by mě stál ledvinu na černém trhu. Ano, nutně potřebuji skleněný lustr. Jak jste jistě pochopili, velkým hitem sezóny je skleněný lustr, potažmo celé osvětlení z průzračného materiálu. Nevím, od čeho přesně byl odvozen tento trend. Snad z minimalistických instalací žárovek či ze zahájení nové turistické sezóny hradů a zámků. Každopádně, i kdyby to vzešlo ze samotného pekla, tak výsledek stojí rozhodně za to. 
 Který z těchto trendů se vám líbí?

--------------------------------------------------------------------

Mně se líbí všecko. Všechny obrázky pochází odsud. Tak to by bylo pro dnešek všechno, nezapomeňte zčeknout všecky Eviny internety a taky soutěžit v mém předchozím článku o pohlednice a set šesti párů originálních jídelních hůlek!!! Soutěžících málo a šance vysoké!

Čus bus

 post signature

1 komentář:

  1. Ta příroda v domě: barevný stránky a zající... To si opravdu někdo dá do domu? Já bych se toho asi bála, je to jak z hororu:-) naproti tomu pokreslená skříň horami je docela pěkná a veselá, tu bych si dokázala v interiéru představit.

    OdpovědětVymazat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...