čtvrtek 20. listopadu 2014

Guest post: Desatero základních kusů část I.

Dneska pro vás mám něco opravdu speciélního! A to vysoce erudovaný článek od Evy, mojí "sister in crime" ve fantazírování o budoucnosti v iteriérovém designu. A protože toho nadrásala opravdu dost, radši jsem to rozdělila na dvě části, takže žhavte kompjůtry i na part 2! Tak já předávám slovo...


Pokusím se vytvořit seznam 10 základních kusů k bydlení, do kterých se vyplatí investovat při koupi. Neberte to příliš dogmaticky, spíše jako soukromý seznam položek nebo jako zaručené návody na hubnutí v ženských časopisech. Je to čistý výplod mé (choré) mysli, které přišlo nefér, že garderoba má své vlastní desatero, ale o bydlení nic podobného není. Předměty se mi tak nějak samy stanovily za ta léta po internátech, kolejí a privátech (leckdy na hranici squatu), kdy se vyselektovaly zbytečnosti, které člověk nepotřeboval nebo se bez nich obešel, jen aby je nemusel další rok stěhovat. 

Podobně jako v každém seznamu nezbytností správného ženského šatníku by měl člověk klást důraz při nákupu nábytku na kvalitu, materiál a tvar. A samozřejmě nadčasovost a funkčnost by měla hrát prim, abyste si mohli odůvodnit svůj předražený nákup židliček i za 5 či 10 let, nebo se naopak vyvarovat módního výstřelku, ze kterého se vám už za týden bude točit hlava. I zde platí méně je více. Čistší linie se vám pomaleji okoukají nežli zběsilé barokní tvary.

Představte si prázdnou garsonku či nezařízený byt. Co do něj dáte tak, aby fungoval, a zároveň jste nekupovali celou sestavu dřevotřískového papundeklu v „trendy“ barvě Sonoma, která se pod čistícím prostředkem rozpustí podobně jak plastové lžičky z NDR?

1. Štokrle

Bezpochyby nejzákladnější kus nábytku, který si můžete do bytu pořídit. Když sežene dokonalou a bytelnou stoličku, je to jako by jste našli svatý grál. Nepřeháním. Je jako Fantomasovo auto. Změní se v cokoli co budete potřebovat vy, vaše děti nebo vaše návštěva. Vyřeší nedostatek židlí, přidá centimetry majiteli při ukládání vánočních ozdob nebo oddaně poslouží jako noční stolek. A co je nejlepší - když zrovna stoličku nepotřebujete, schováte ji pod květináč či sochu a máte výstavní sokl.

2. Lampička

Možná by si zasloužila prvenství vzhledem k vlivu na své okolí. Světlo dokáže divy. O nepříznivém vlivu na lidské zdraví při nadbytku světla během spánku si povídá devět dentistů z deseti a to, že jeho nedostatek způsobuje depresívní sklony, dokázal již statistický úřad ve skandinávských zemích, takže by bylo skoro zdraví škodlivé vynechat v 10. základních položkách lampičku. Pár chytře volených žárovek dokáže dát navíc hloubku prostoru, odpovídajícímu leda tak velikosti přístavku na košťata, či naopak zmenšit leteckou halu na intimní posezení u kávy. Nejenže si se správnou lampičkou nebudete kazit zrak, ale rovněž bude pěkným solitér, který bude obdivovat nejen létající hmyz. Lampička má oproti nástěnnému světlu má výhodu - můžete ji přenášet podle potřeby a právě vykonávané činnosti. No a stačí namířit žárovkou na zeď a máte příjemné náladové světlo. Všimli jste si, že při správném osvětlení můžete vytvořit z dětské malůvky neobjevený originál Pabla Picassa či Miróovy malby?

3. Židle

Ano, židle předčila stůl. Jasně, dalo by se polemizovat, zda první bylo vejce nebo slepice, ale o stolu jsem nikde přísloví nenašla. Holt kdo má židli, ten bydlí. Opět multifunkční nástroj, na který posadíte velectěné pozadí návštěvy a nebo z něj uděláte noční stolek.
 4.  Stůl

 No co dodat, bez stolu to jde ztuha. A to doslova. Bolí vás záda od hrbení se na židli, žaludek se také po několika jídlech na koleni tak nějak zauzluje a přestane vám chutnat i oblíbený koláč od babičky. Takže stůl, ať už éterický průhledný na tenkých nožkách nebo fortelný z masivního dřeva, se stane centrem vašeho bydlení. Je to jádro pudla. Zapomeňte na gauč a moderní oltář českých domácností - televizi. Stůl má být ústředním bodem, vládcem všehomíra, kde budete doopravdy nejvíce trávit času. Jíst, pracovat, hostit společnost či pomáhat dětem v jejich domácích úkolech. Vyplatí se proto investovat do kusu, který bude variabilní k počtu strávníků, které pozvete na večeři a zároveň přežije vaše rukodělné práce.
http://www.pinterest.com/pin/397513104581042742/
http://www.pinterest.com/pin/397513104580781647/

5.  Postel.

Nic nápaditého. Jistě, přemýšlela jsem, že ji vynechám. Byly doby, kdy jsem spala jen na matraci, ale co si budu nalhávat, čím jsem starší, tím více oceňuju to blaho se prostopášnicky rozvalit po kvalitní posteli s pevnou konstrukcí, ze které mohu pomalu, jemně a vlastně stejně nakonec násilně vstát a večer do ní pohodlně padnout. Při výběru postele se více než u židlí ujistěte z čeho je vaše vysněná postel stvořena. Přeci jen v posteli strávíte třetinu života a vdechováním močovino-formaldehydové lepidla si zdraví zrovna neupevníte.
       http://www.pinterest.com/pin/397513104581453176/
http://www.pinterest.com/pin/177118197821023293/
http://www.pinterest.com/pin/254453447666811576/

Pokračování příště!

post signature

3 komentáře:

 1. Supr clanek ukladam do inspirace pro pozdejsi vyuziti diky!

  OdpovědětVymazat
 2. Super napsaný a tipy jsou fakt povedený!
  Akorát si, prosím, holky opravte ten "hold" u židle. To mne naježilo a začala jsem potichu prskat ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Já štokrle kašlu, na hrabání jednou za rok stačí židle ne? :) Bezpochyby nejzákladnější nesouhlasím. :D Ale je to pěkná dyzajnovost, to zas jo, mít místo neváhám. :)

  OdpovědětVymazat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...